Święto kwietniowe - Wielkanoc w 1901 roku
Już w początkach XX wieku dyskutowano o niedzielach handlowych. Mieszkańcy podpłockich wsi tłumnie przyjeżdżali do miasta furmankami na zakupy.
Płoccy fryzjerzy, panowie Kalinowski i Olszewski postanowili że, od 1 maja do 1 września ich zakłady będą otwarte od godziny piątej po południu, aby tym sposobem pracującym dać możność korzystania ze świeżego powietrza w porze letniej.
Zaledwie kilka sklepów w Płocku w niedzielę i święta było zamkniętych przez cały dzień. Do nich należały m.in. sklepy Brochockiego i "Grzegorz i S-ka". Większość jednak właścicieli sklepów obawiali się utraty zarobków.
Zbliżają się coroczne kwietniowe święta. Wielkanoc 1901 roku przypadła na dzień 7 i 8 kwietnia. Uczniowie gimnazjalni przygotowują się do nich podczas organizowanych w katedrze rekolekcji "do potrzeb inteligencji". Ówczesna prasa informuje o tematach poruszanych podczas (jak to nazwano) konferencji: "O grzechu" – ks. Dublasiewicz, "O sankcji prawa" – ks. Klimkiewicz, "O miłości Pana Boga" ks. Pęski.
Wielki Tydzień rozpoczyna Kwietniowa Niedziela (Palmowa). Uroczystości kwietniowe rozpoczęły się w środę po południu odśpiewaniem "Jutrzni Ciemnej" po czym nastąpiło gaszenie świec prócz jednej, która paliła się do końca nabożeństwa. Świeca zostanie zgaszona po nabożeństwie.
W Wielki Czwartek, podczas rannego nabożeństwa całe duchowieństwo z rąk celebransa przyjęło Komunię (przypomnienie Wieczerzy Pańskiej), nastąpiło obnażenie ołtarzy (przypomnienie obnażenie szat Chrystusa), milkną dzwony.
W Wielki Piątek o godzinie dziewiątej odśpiewana została przez trzech diakonów "Męka Pańska" według św. Jana, adoracja Krzyża i jego ucałowanie przez duchowieństwo i wiernych. Wykonano też motety Palestriny ks. Surzyńskiego, ks. Gruberskiego i innych.
W Wielką Sobotę o godzinie ósmej rano poświęcono ogień, kadzidło i paschał, a po odczytaniu proroctw i poświęceniu wody do chrztu rozpoczęła się na mszy, podczas której na Gloria odezwały się ponowne katedralne dzwony.
Wieczorem o godzinie 21.30, chór alumnów odśpiewał na cztery głosy "Gliria Tibi Trinitas" ks. Gruberskiego, po procesji jutrznia na chór czterogłosowy, a na zakończenie "Regina Celi" Witta.
W pierwszy dzień świąt odśpiewano mszę czterogłosową Hallera wraz z orkiestrą, w drugi dzień mszę Witta.
16 kwietnia, AD 1901, papież Leon XIII oficjalnie ogłosił, że biskupem w płockiej diecezji zostanie ksiądz kanonik, saratowski proboszcz Jerzy hrabia Szembek. Po otrzymaniu konsekracji i złożeniu przysięgi w Petersburgu obejmie zarząd diecezji z końcem czerwca. Tak zakończył się kilkuletni czas w diecezji płockiej kierowanej przez administratora.
ROK JUBILUSZOWY został przedłużony. Kila dni o świętach wielkanocnych odezwały się w piątek we wszystkich kościołach dzwony które miały przypomnieć wiernym, a w sobotę z kościoła po-reformackiego wyszła procesja do kościoła parafialnego (fara) a następnie do katedry. Została odczytana bulla papieska o przedłużeniu jubileuszu. Odczytany został telegram, który wysłał prezes dyrekcji szczegółowej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, Waldemar Piwnicki do J. E. biskupa nominata. W odpowiedzi Jerzy, biskup nominat płocki pisze: "Głęboko wzruszony serdeczną o mnie myślą, dziękuje za nią Panu, oraz wszystkim podpisanym i błogosławię wszystkich Was, rodziny wasze i instytucje, które przedstawiacie".
Kończą się kwietniowe święta. Zaczął się miesiąc maj …….