Majówka w Płocku - co będzie się działo w mieście?
Długi majowy weekend w Płocku zapowiada się bardzo ciekawie. Turystów i mieszkańców zapraszamy na wydarzania zaplanowane w Płocku już od 30 kwietnia do 4 maja. W tym czasie uczcimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, wejście Polski do Unii Europejskiej i Święto Narodowe Trzeciego Maja. Zapraszamy także do Wirtualnego Teatru Historii, na różnorodne koncerty, wiele atrakcji oraz Festiwal Jedzenia i Picia.
- Piątek 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
godz. 16.00 – Stary Rynek
Wystąpią Dzieci Płocka. Wracamy również do tradycji przekazywania proporca ufundowanego przez środowisko kombatantów w 50. rocznicę wybuchu II wojny światowej z przesłaniem pielęgnowania tradycji oraz szacunku do flagi narodowej i pokoju.
Biało-czerwony proporzec tkany jest jedną nicią, co ma symbolizować brak podziałów w naszej ojczyźnie. Srebrne gwoździe na drzewcu zawierają nazwy bohaterskich miejsc z lat wojny i okupacji w kraju i poza granicami.
Jako pierwsza proporzec otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1, a później co roku był on przekazywany następnej szkole. Po raz ostatni proporzec był przekazany kilka lat temu, ostatniej z placówek. Aktualnie jest przechowywany w hufcu ZHP im. Obrońców Płocka 1920 r. W tym roku harcerze przekażą go Miejskiemu Przedszkolu nr 1.
- Piątek 2 maja – 21 lat Polski w Unii Europejskiej
godz. 19 – Stary Rynek – koncert z okazji przyjęcia Polski do Unii Europejskiej – wstęp wolny. Wystąpią zespoły Big Bike Orchestra (godz. 19) oraz Zalia (godz. 20.30)
Big Bike Orchestra
To unikalna polska formacja pop-folkowa z Bydgoszczy, założona w 2021 roku. Ich znakiem rozpoznawczym jest granie muzyki na żywo podczas jazdy na specjalnie skonstruowanym sześcioosobowym rowerze. Zespół zyskał popularność dzięki udziałowi w programie "Mam Talent", gdzie dotarł do półfinału. W ich repertuarze znajdziemy energetyczne utwory łączące jazz, folk i elementy big bandu, a występy na żywo to prawdziwe widowisko pełne pozytywnej energii.
ZALIA
Julia Zarzecka, znana jako Zalia, to młoda i utalentowana wokalistka z Warszawy, która szturmem podbiła polską scenę muzyczną. Jej styl to mieszanka alt-popu, R&B i indie, a inspiracje czerpie od artystek takich jak Jorja Smith czy Lana Del Rey. Debiutancki album "Kocham i tęsknię" oraz najnowszy krążek "Serce" spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno fanów, jak i krytyków. Zalia była nominowana do nagrody Fryderyk, a jej koncerty to emocjonalne i hipnotyzujące przeżycie.
- Sobota 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
godz. 9.45 – złożenie kwiatów przy Pomniku Marszałka Stanisława Małachowskiego
godz. 9.50 – zbiórka pocztów sztandarowych, Bazylika Katedralna
godz. 10.00 – msza święta w intencji Ojczyzny, Bazylika Katedralna
godz. 11.15 – uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza, pl. Narutowicza
godz. 19.00 – Koncert Ave Maria Gratia Plena – Bazylika Katedralna – wstęp wolny.
W sobotę 3 maja w płockiej bazylice katedralnej odbędzie się Koncert Ave Maria Gratia Plena w ramach festiwalu Płockie Koncerty Organowe. W wykonaniu chóru Puerii et Puelae Cantores Plocenses usłyszymy m.in. utwór Pokłon przeczystej Dziewicy autorstwa księdza Eugeniusza Gruberskiego, płockiego kompozytora, jednego z najwybitniejszych reformatorów muzyki kościelnej w duchu cecyliańskim. Zabrzmi również niezwykle piękne Ave Maria z 1881 roku – kompozycja bawarskiego księdza jezuity Adolfa von Dossa. W części organowej koncertu wykonany zostanie m.in. słynny Chór pielgrzymów z opery Tannhäuser Ryszarda Wagnera – jednego z najwybitniejszych twórców dramatu muzycznego okresu romantyzmu. Usłyszymy również Preludium h-moll Jana Sebastiana Bacha należące skomponowanego w pierwszej połowie XVIII wieku cyklu 24 preludiów Das Wohltemperierte Klavier.
Środa 30 kwietnia – niedziela 4 maja – Wirtualny Teatr Historii – Stary Rynek – zwiedzanie jest bezpłatne
Podczas majówki na Starym Rynku zagości również Mobilny Wirtualny Teatr Historii, który ponownie rusza w trasę. Historia pierwszych lat polskiej niepodległości na nowoczesnej wystawie, udostępnionej przez Instytut Adama Mickiewicza, zawita do Płocka już 30 kwietnia. Interaktywna przestrzeń z atrakcjami takimi jak hologramy i makiety będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Zapraszamy do zwiedzania.
Wirtualny Teatr Historii, umieszczony został w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym. Podzielono go na kilka stref odpowiadających poszczególnym latom odzyskiwania niepodległości i odbudowy Polski po 1918 r. Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918 – 1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy.
Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. To wtedy we Francji pokazaliśmy całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się nasza kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji. Gości żegna naturalnej wielkości hologram Marszałka Piłsudskiego.
Harmonogram:
30.04. i 1.05. – początek pokazów o godz. 10:00, koniec o godz. 18:00
2.05. – początek pokazów o godz. 12:00, koniec o godz. 18:00
3.05. – początek pokazów o godz. 10:00, koniec o godz. 20:00
4.05. – początek pokazów o godz. 12:00, koniec o godz. 16.00 (ostatnie wejście o 15.00)
- Piątek 2 maja – niedziela 4 maja – Festiwal jedzenia i picia – Stary Rynek – foodtrucki w Płocku
W dniach 2-4 maja odbędzie się Festiwal jedzenia i picia – wydarzenie dla miłośników dobrej kuchni i wielkiej uczty. Organizatorzy zapowiadają serwowanie pyszności i smaków z całego świata, unikalne połączenia jedzenia i piw rzemieślniczych. Dopełnieniem Festiwalu będą koncerty, atrakcje dla najmłodszych, konkursy z nagrodami, strefa chillout, gdzie będzie można odpocząć na leżaczkach.
2.05. – w godz. 15 – 24 (piątek)
3.05. – w godz. 12 – 24 (sobota)
4.05. – w godz. 12 – 20 (niedziela)